Tüp Bebek nedenleri, nasıl olur, bitkisel çözüm Tüp Bebek nasıl yapılır

Tüp Bebek

Tüp bebek ( döllenme ve embriyo transferi) Fallop borularının tıkanıklığına bağlı olan kısırlıklarda son yıllarda uygulanmaya başlanan henüz araştırma dönemini yeni geçmiş bir tekniktir.
Bütün üreme fonksiyonları normal olan, ancak sadece spermle ovumun buluşmasının engellendiği kadınlarda vücudun dışında döllenme yapılır.
Vücudun dışında döllenen ovum da 3-4 günlük bir gelişme aşamasından sonra rahim içine yerleştirilerek, normal bir gebelik sağlanabilir.
Kadının yumurtlama döneminde basit bir müdahaleyle, karın boşluğuna girilerek, yumurtlamak üzere olan yumurtalıktan, olgunlaşmış yumurta hücresi alınır.
Bu yumurta hücresinin, doğal koşullara uygun bir ortamda, bir tüp içinde erkek döl hücresi ile birleşmesi yani döllenmesi sağlanır .
Yani kadının fallop borularında mekanik bir engel nedeniyle olamayan bu döllenme olayı, dışarda bir deney tüpü içinde yapılabilmektedir.
Belirli bir süre, yaklaşık 3-4 gün kadar bu dış ortamda gelişen döllenmiş ovum, yuvalanma olgunluğuna eriştiğinde, kadının rahim boşluğu içine yerleştirilerek gebelik başlatılır.
Gebelik dönemi boyunca kadının rahi-minde gelişimini sürdüren bebek, gebelik süresi döllenmeyi engelleyen başka nedenlere örnek olarak nedeni belirlenemeyen kısırlıkları ve kadında, kocasının spermlerine karşı antikor varlığını gösterebiliriz.
Böyle kadınlarda fallop borusunda bir engel olmadığından, vücut dışında döllenen yumurta hücresi daha erken dönemde fallop borusu içine bırakılarak, oradan rahim içine gidip yerleşmesi sağlanabilir.
Nedeni belirli olmayan kısırlıklarda sağlanan yumurtaların yaklaşık olarak % 40ı vücut dışında döllenebilmektedir.

Tüp Bebek Aşamaları
Tüp bebek uygulamasında, başarısızlık olabileceği, çocuğun anormal olabileceği ve gebeliğin düşükle sunlanabileceği bilinen risklerdir.
Ancak bu riskleri kabullenen kadınlarda tüp bebek uygulaması yapılmaktadır.
Bu nedenle gebelik oluştuğunda da ilk üç aylık dönemde, çocuğun normal olup, olmadığı yapılan testlerle kontrol edilmektedir.
Görüldüğü gibi, fallop borularının kapalı olması ya da başka bir nedenle döllenmenin engellendiği kısırlıklarda, diğer üreme fonksiyonları normalse tüp bebek uygulaması ile gebelik mümkündür.
Ancak bugünkü aşamada bu uygulama ile çocuk sa-hibî olabilme şansı yaklaşık olarak % 3-10 arasındadır.
Henüz ülkemizde uygulanmayan tüp bebek, dünyada sayılı merkezler tarafından uygulanmaktadır.
Bu konuda bilgilerimizin artışı ve tekniğin geliştirilmesiyle, bu şansm daha da artacağı beklenen bir gerçektir.
Bu şekilde umutsuzluğa düşen pek çok kısır kadın bebek sahibi olmaktadır. 

tüp bebek tedavisi

Kadının yumurtalık ve rahim içi değerlendirmesi, Erkekte semen analizi (sperm sayımı) yapılır. Erkekte sperm sayısı “sıfır”(azospermi) çıkma durumunda küçük bir cerrahi işlem ile sperm elde etmek mümkün olabilmektedir. Bunun için Enjektör ile sperm arama - testiküler sperm aspirasyonu (TESA) yöntemi uygulanır, sperm bulunamazsa testis dokusundan parça alarak testis biyopsi (TESE) yöntemi uygulanır.

Kadının yumurtalarını döllenebilecek olgunluğa getirmek için, yumurta geliştirici iğneler kullanılır. Yumurtalar belli büyüklüğe geldiği zaman ameliyathane ortamında dışarı alınırlar. Aynı gün erkekten de sperm alınır ve embriyoloji laboratuarında yumurtaların içine sperm enjeksiyonu yapılarak döllenmeye bırakılırlar.

2-3-4 veya 5.günlerde embriyo transferi (döllenen yumurtaların yani embriyoların gelişimine devam etmesi için ana rahmine yerleştirilmesi) yapılır. Bizim merkezimizde özel bir durum olmadıkça 2.gün transfer olmaktadır. 12 gün sonra kanda gebelik hormonu(BHCG) bakılarak gebeliğin tutup tutmadığı anlaşılır. Laboratuarda % 70-80 embriyo oluşumu sağlanmaktadır. Ancak rahme yerleştikten sonra tutunma sağlanamazsa gebelik devam edemeyebilir. Maalesef % 100lük gebelik şansı bulunmamaktadır. Umarız ki tıbbi alandaki gelişmeler gelecekte bu kesin gebeliği de sağlayabilsin.

Doğal yolla oluşan gebelikler gibi tüp bebekte de düşük(abortus), erken doğum riski bulunmaktadır.

tüp bebek, tüp bebek aşamaları, tüp bebek nasıl yapılır, tüp bebek tedavisi
Tüp Bebek Habule.com tarafından 5 incelendi Tüp Bebek
Bu sitedeki bilgiler tavsiye amaçlıdır. Uygulanmasından doğacak sonuçlardan SİTEMİZ sorumlu tutulamaz.